Forskere   

 

Styregruppen:

- Amdisen, Asser, museumsinspektør, Gl. Estrup, aa@gammelestrup.dk
- Andersen, Ole Magnus Mølbak, arkivar, Rigsarkivet, omma@ra.sa.dk
-
Koefoed, Nina, ph.d.-stipendiat, Aarhus Universitet, hisnk@hum.au.dk
- Langen, Ulrik, forskningsstipendiat, Roskilde Universitetscenter, ull@ruc.dk
- Struwe, Lars B., arkivar, Rigsarkivet, lbs@ra.sa.dk

Netværksmedlemmer:

- Andersen, Dan H., ekstern lektor, Københavns Universitet, danha@hum.ku.dk
- Apelseth, Arne, lektor, Universitetet i Tromsø, arne.apelseth@hum.uit.no
- Appel, Charlotte, lektor, Roskilde Universitetscenter,
appel@ruc.dk
- Appel, Hans Henrik, seniorforsker, Tøjhusmuseet, hha@thm.dk; vl.hha@post.tele.dk
- Ax, Christina Folke, ph.d.-stipendiat, Københavns Universitet,
ax@hum.ku.dk
- Bager, Maibritt, ph.d.-stipendiat, Syddansk Universitet, bager@hist.sdu.dk
- Bak, Kirsten Sass, lektor, Aarhus Universitet,
musksb@hum.au.dk
- Bartholdy, Nils G., seniorforsker, Rigsarkivet, ngb@ra.sa.dk
- Bergholdt, Kirstine Bjerre, specialestuderende, Københavns Universitet, kirse@tiscali.dk

- Bredsdorff, Thomas, professor, Københavns Universitet, thob@hum.ku.dk
- Brander, Elsa, ph.d.-stipendiat, European Literature and Culture, Aalborg Universitet, elsabrander@mail.tele.dk
- Bregnsbo, Michael, lektor, Syddansk Universitet, Odense,
bregnsbo@hist.sdu.dk
- Brimnes, Niels, lektor, Aarhus Universitet, hisnb@hum.au.dk
- Busck, Steen, lektor, Aarhus Universitet,
hissb@hum.au.dk
- Christensen, Lars Vangen, specialestuderende, Københavns Universitet, larsvangenchristensen@post.tele.dk
- Christensen, Søren Bitsch, adjunkt, Aarhus Universitet, mail@byhistorie.dk  
- Christensen, Dan Ch., lektor, Roskilde Universitetscenter, danchris@ruc.dk 
- Christiansen, Palle O., direktør, Dansk Folkemindesamling, palle@dafo.dk  
- de Coninck-Smith, Ning, lektor, Danmarks Pædagogiske Universitet, ning@dpu.dk  
- Damsholt, Tine, lektor, Københavns Universitet, tinedam@hum.ku.dk
-
Djupdræt, Martin Brandt, cand.mag., martindj@image.dk
- Engelhardt, Juliane, ph.d.-stipendiat, Rigsarkivet og Københavns Universitet, je@ra.sa.dk
- Eskildsen, Kasper, ph.d., University of California at San Diego, kasper.eskildsen@berlin.de

- Feldbæk, Ole, professor, Københavns Universitet, ole@feldbaek.dk
- Fink-Jensen, Morten, ph.d.-stipendiat, Københavns Universitet, mfinkj@hum.ku.dk
- Glente, Karen, lic.phil. Borgergade 32, 3., DK-1300 København K. (33 32 63 93)
- Groneman, Signe Trolle, specialestuderende, Københavns Universitet, stg@ra.sa.dk
- Gustafsson, Harald, professor, Historiska Institutionen, Lunds Universitet, harald.gustafsson@hist.lu.se
- Gøbel, Erik, seniorforsker, Rigsarkivet, eg@ra.sa.dk    
- Hamilton, Pernille Ipsen, cand.mag., pihamilton@hotmail.com
- Harbsmeier, Michael, lektor, Roskilde Universitetscenter, miha@ruc.dk  

- Heiden, Winnie Wincents, mag.art., winjuel@mail.dk
- Hein, Jørgen, museumsinspektør, Rosenborg Slot, jh@dkks.dk
- Henningsen, Gustav, dr.phil., gh@dafo.dk
- Henningsen, Peter, arkivar, Københavns Stadsarkiv, ph@kff.kk.dk
- Hjorth, Karen, seniorrådgiver, Rigsarkivet, kh@ra.sa.dk
- Holm, Bent, lektor, Københavns Universitet, bentholm@hum.ku.dk
- Holm, Poul,
professor, Syddansk Universitet, pho@hist.sdu.dk
- Horstbøll, Henrik, seniorforsker, Det Kongelige Bibliotek, hh@kb.dk
- Hreinsson, Einar, doktorandstipendiat, Historiska Institutionen, Göteborgs Universitet, Einar.Hreinsson@history.gu.se 
- Høgel, Sten, lektor emeritus, hoegel@mail.dk
-
Haastrup, Niels, dr.phil., professor emeritus 
- Jacobsen, Anette Faye, ph.d.-stipendiat, Det Danske Center for Menneskerettigheder og Københavns Universitet, afj@humanrights.dk
- Jensen, Anette, ph.d.-stipendiat, Syddansk Universitet, Odense, anjensen@hist.sdu.dk
- Johansen, Jens Christian Vesterskov, lektorvikar, Københavns Universitet, jcvj@hum.ku.dk
- Kallestrup, Louise Nyholm, ph.d.-stipendiat, Institut for Historie, Aalborg Universitet, lnb@humsamf.auc.dk
- Kelsall, Philip, ph.d.-stipendiat, Aarhus Universitet, hispk@hum.au.dk 

- Kjær, Ulla, museumsinspektør, Nationalmuseet, ulla.kjaer@natmus.dk
- Kjærgaard, Thorkild, lektor, Grønlands Universitet,
thkj@ilisimatusarfik.dk
- Knudsen, Pernille Ulla, adjunkt, Københavns Universitet, pernille.ulla.knudsen@jur.ku.dk
- Koudal, Jens Henrik, seniorforsker, Dansk Folkemindesamling, koudal@dafo.dk
- Krogh, Tyge, seniorforsker, Rigsarkivet, tk@ra.sa.dk  

- Langkjær, Michael, ekstern lektor, Københavns Universitet, langkjr@hum.ku.dk
- Larsen, Christian, arkivar, Rigsarkivet, cla@ra.sa.dk 
- Lassen, Trine, ph.d.-stipendiat, Københavns Universitet, trinlas@hum.ku.dk  
- Lauridsen, John T., forskningschef, Det Kongelige Bibliotek, jtl@kb.dk
-
Lausten, Martin Schwarz, professor, Københavns Universitet, msl@teol.ku.dk

- Lind, Gunner, professor, Københavns Universitet, lind@hum.ku.dk
- Lohmeier, Dieter, professor, bibliotekschef, Schleswig-Holsteinische Landesbibliothek, Kiel dieter.lohmeier@shlb.de
-
Lund, Niels Windfeld, professor, Universitetet i Tromsø, niels.windfeld.lund@hum.uit.no
- Lyngby, Thomas, ph.d.-stipendiat, Aarhus Universitet, histl@hum.au.dk
-
Løgstrup, Birgit, adjungeret professor, Aarhus Universitet, postbl@hotmail.com  
- Markussen, Ingrid, professor, Oslo Universitet, ingrid.markussen@iks.uio.no
-
Mellemgaard, Signe, lektor, Københavns Universitet, signem@hum.ku.dk
- Mikkelsen, Jørgen, seniorforsker, Landsarkivet for Sjælland m.m., jm@lak.sa.dk
- Mordhorst, Mads, lektor, Copenhagen Business School, mmo.lpf
@cbs.dk  
- Mósesðóttir, Ragnheidur, cand.mag., Det Arnamagnæanske Institut, Københavns Universitet, mosesdt@hum.ku.dk
-
Munck, Thomas, dr., University of Glasgow, T.Munck@history.arts.gla.ac.uk  
- Nepper-Christensen, Jan, arkivar, Rigsarkivet, jnc@ra.sa.dk  
- Noldus, Badeloch, dr., Universiteit Leiden, Holland,
B.V.C.M.Noldus@umail.LeidenUniv.NL
- Ojala, Kirsi, ph.d.-stipendiat,
Institut for Historie og Etnologi, Jyvaskyla Universitet, kiojala@cc.jyu.fi
-
Olden-Jørgensen, Sebastian, forskningslektor, Købe
nhavns Universitet, olden@hum.ku.dk
-
Olsen, Poul, chefkonsulent, Rigsarkivet, po@ra.sa.dk
- Pedersen, Karl Peder, seniorforsker, Landsarkivet for Sjælland m.m., kpp@lak.sa.dk 

- Pedersen, Christian Sune, muesumsinspektør, Post- og Telemuseet, cp@ptt-museum.dk
-
Pedersen, Mikkel Venborg, museumsinspektør, Frilandsmuseet, venborg@natmus.dk
- Persson, Stefan, doktorand, Lunds Universitet, stefan.persson@hist.lu.se
- Petersen, Erik, seniorforsker, Det Kongelige Bibliotek, ep@kb.dk
- Petersen, Morten, cand.mag., skjoldunge@hotmail.com

- Petersen, Nils Holger, lektor, Københavns Universitet, nhp@teol.ku.dk
-
Petersen, Karsten Skjold, museumsinspektør, Tøjhusmuseet, kas@thm.dk
-
Povlsen, Karen Klitgaard, lektor,
Aarhus Universitet, kvinkkp@hum.au.dk
- Rasmussen, Frank Allan, museumschef, Medicinsk-Historisk Museum, far@mhm.ku.dk
- Ravn, Thomas Bloch, museumsdirektør, Købstadsmuseet Den Gamle By, tbr@dengamleby.dk
-
Rheinheimer, Martin, lektor, Syddansk Universitet, Odense, mrh@hist.sdu.dk  

- Rian, Øystein, professor, Universitetet i Oslo, oystein.rian@hi.uio.no
- Robertsdóttir, Hrefna, head of research and conservation, National Museum of Iceland, hrefna@natmus.is
- Ruhe, Rikke, cand.mag., museumsinspektør, Frilandsmuseet, rikke.ruhe@natmus.dk
-
Raabyemagle, Hanne, mag.art., hjraa@mail.tele.dk
- Sanders, Hanne, forskningsassistent, Lunds Universitet, Hanne.Sanders@hist.lu.se

- Schwab, Heinrich W., professor, Københavns Universitet, schwab@hum.ku.dk
-
Sebro, Louise, cand.mag., louise.sebro@hist.lu.se
- Seerup, Jacob, museumsinspektør, Orlogsmuseet, seerup@orlogsmuseet.dk

- Simonsen, Gunvor, ph.d.-stipendiat, European University Institute, Firenze, gunvor.simonsen@iue.it
- Skougaard, Mette, museumsinspektør, Det nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot, mette.skougaard@frederiksborgmuseet.dk
- Skovgaard-Petersen, Karen, seniorforsker, Det Kongelige Bibliotek, ksp@kb.dk
- Smith, Peter Scharff, ph.d.-stipendiat, Københavns Universitet,
pss@hum.ku.dk 
- Termansen, Anders Klinge, ph.d.-stipendiat, European University Institute, Firenze, anders.termansen@iue.it
- Thomsen, Asbjørn, arkivar, Rigsarkivet, at@ra.sa.dk
- Vindberg, Rikke, specialestuderende, Københavns Universitet, rv
@ra.sa.dk
- Wagner, Thorsten, ph.d.-stipendiat, Technische Universität, Berlin og Dansk Center for Holocaust- og Folkedrabsstudier,
thorsten_wagner@hotmail.com
- Ørstedholm, Marie, cand.mag, udstillingsarrangør, Post- og Telemuseet, København, moe@ptt-museum.dk